Nasze inicjatywy

Kursy Girls Go IT

Girls Go IT to m.in. bezpłatne kursy realizowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Fundację Try IT w ramach grantu przyznanego przez Fundację Motorola Solutions. Ich cel to zaprezentowanie odpowiednich narzędzi i umiejętności, dzięki którym kobiety będą mogły budować swoją karierę tak, by stać się cenionymi ekspertkami w sektorze nowych technologii. Do tej pory odbyły się już dwie edycje kursu Girls Go IT oraz kursy dodatkowe: GGIT: Tworzenie Nowoczesnych Aplikacji Internetowych oraz GGIT: Podstawy Programowania w języku Java. Program skierowany jest dla kobiet z różnych grup wiekowych, które interesują się tematyką IT i chcą wykonać pierwszy krok w stronę bycia specjalistką w tej branży. Program projektu został opracowany tak, by być praktycznym wprowadzeniem w świat IT i podstawą do dalszego rozszerzania zdobytych umiejętności. Oprócz zajęć prowadzonych przez wykładowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, projekt zakłada również program mentorski

Program mentorski Girls Go IT

Dla uczestniczek kursów Girls Go IT, organizowanych przez Fundację TRY IT, dostępny jest program mentorski. Są to spotkania 1:1, podczas których kursantki mogą porozmawiać z wybranymi przez siebie mentorkami o wszystkim, co dotyczy branży IT. Mentorkami są zawsze ekspertki z szerokim doświadczeniem w branży. Program mentorski Girls Go IT pomaga uczestniczkom inaczej spojrzeć na swoje umiejętności. W czasie rozmów mogą dowiedzieć się w jakich obszarach warto się rozwijać, na co zwracać uwagę planując swoją karierę oraz przekonać się, że branża IT jest otwarta na kobiety i warto decydować się na rozwój w tym kierunku.

Cykl wykładów Jak zaplanować swoją ścieżkę kariery w IT?

Pod koniec 2020 roku Fundacja TRY IT rozpoczęła cykl wykładów „Jak zaplanować swoją ścieżkę kariery w IT?”. W ramach cyklu odbyło się sześć wykładów. Wykłady prowadziły kobiety odnoszące sukcesy w branży IT, które chciały podzielić się swoim doświadczeniem z publicznością. Chociaż wszyscy liderzy pracują w tej samej branży, każdy z nich obrał inną drogę do sukcesu i napotkał po drodze różne trudności. Dzięki temu wykłady obfitowały w cenne porady, które zmieniły postrzeganie branży IT w oczach wielu kobiet. 

Cykl wykładów Jak rozpocząć swoją przygodę z IT?

W połowie 2021 roku fundacja rozpoczęła nowy cykl wykładów pod nazwą: „Jak rozpocząć swoją przygodę z IT?”. Fundacja podjęła taką decyzję ze względu na młodszych odbiorców swoich działań, którzy zazwyczaj nie planują jeszcze swojej kariery zawodowej, a raczej szukają nowych zainteresowań i nie są pewni, czy branża IT jest czymś dla nich. Wykłady odbywają się w trzeci czwartek każdego miesiąca i poruszają różnorodne tematy: języki programowania, kobiety w branży IT, ścieżki rozwoju na studiach, współpraca interdyscyplinarna, User Experience, Front Development czy Scrum Mastering.

Konferencja dla uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz branżowych: "Sztuczna inteligencja, Innowacje technologiczne i Wyzwania dla rozwoju kompetencji"

Fundacja Try IT ze wsparciem merytorycznym Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka, zorganizowała konferencję "Sztuczna inteligencja, Innowacje technologiczne i Wyzwania dla rozwoju kompetencji" dla uczniów szkół średnich, branżowych i ich nauczycieli. 27 września 2023 roku w sali 1.38 na Wydziale Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uczniowie poznają tajniki studiowania i działanie wydziału od kuchni. Dowiedzą się jak wygląda praca po studiach oraz pogłębią wiedzę m.in. na temat sztucznej inteligencji i innowacji technologicznych.

Program dla uczniów szkół podstawowych: CYFROWY ŚWIAT: Twoja siła w sieci

W ramach warsztatów dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat najnowszych cyberzagrożeń, mądrego korzystania z sieci, walki z cyberprzemocą i higieny cyfrowej. Wierzymy, że Internet może być fascynującą przestrzenią nauki, rozwoju, rozrywki i budowania relacji, o ile tylko, nauczymy się z niego odpowiedzialne korzystać od najmłodszych lat, a jako dorośli będziemy wspierać i chronić dzieci i młodzież w obliczu zagrożeń. Zajęcia są prowadzone przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej i ekspertów. Docelowo, chcemy by program objął wszystkie szkoły w Małopolsce. Popołudniami, cyklicznie, będzie także dedykowany rodzicom i nauczycielom. Warsztaty składają się z czterech, uzupełniających się modułów i odbywają się w szkołach lub w salach dydaktycznych na AGH.

Każdą zainteresowaną szkołę czy pojedynczą klasę, znajdującą się na terenie Województwa Małopolskiego, zapraszamy do kontaktu.  

Festiwal Innowacji Studenckich IT is ME

26 października 2023 r. Rada Kół Naukowych AGH, Fundacja TRY IT oraz Centrum Spraw Studenckich AGH organizują kolejną edycję Festiwalu Innowacji Studenckich IT is ME. W ramach tego wydarzenia przeprowadzony zostanie konkurs dla kół naukowych i zespołów studenckich na najlepszy projekt o charakterze innowacyjnym z wykorzystaniem narzędzi IT. W konkursie zostanie wyłonionych 6 projektów, które będą najbardziej innowacyjne w zakresie przeznaczenia, powstaną z wykorzystaniem narzędzi IT, będą wynikiem współpracy zespołów studenckich składających się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn oraz będą promować ideę równości. Fundacja Try IT współorganizuje festiwal od pierwszej edycji, która odbyła się w 2022 r.

SPHERE.IT CONF 2022

Sphere.it Conf 2022 to wyjątkowe wydarzenie, które po dwuletniej przerwie powraca i odbędzie się w dniach 20-21 września 2022 roku w krakowskim Muzeum Manggha. Jest to niezwykła okazja do wysłuchania ekspertów z branży. Pierwszego dnia poruszone zostaną najnowsze tematy ze świata technologii, a wieczorem organizatorzy zapraszają na after-party. Drugi dzień skupiony będzie na interdyscyplinarnym programie od architketury Cloud Native, Data Engineering & Data Science przez DevTooling, Frontend Engineering, aż po UX!


Bilety na Sphere.it Conf 2022 są dostępne na stronie organizatora, a z naszym kodem TryIT10 dostaniecie 10% zniżki.

Konkurs Podyplomowe z VirtusLab

W 2021 odbył się konkurs „Podyplomowe z VirtusLab” zorganizowany wspólnie przez Fundację Try IT i firmę VirtusLab dla uczestniczek kursu „Girls Go IT”. Jego celem było wyłonienie 4 Laureatek, które otrzymały dofinansowanie opłaty za studia podyplomowe Data Science prowadzone przez Instytut Informatyki AGH. Wyniki zostały ogłoszone 21.09.2021 r., a Laureatki: Katarzyna, Weronika, Gabriela i Monika rozpoczęły dalszą edukację, która jest kolejnym ważnym etapem ich drogi do kariery w branży IT.

Spotkania VirtusLab BUGinnings in IT

Już od pierwszego spotkania z serii „BUGinnings in IT”, organizowanych przez VirtusLab, Fundacja Try IT pełni rolę Community Partnera każdej kolejnej edycji. "BUGinnings in IT" to cykliczne spotkania dla osób stawiających pierwsze kroki na drodze do kariery w branży IT, na których można wysłuchać ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Dzielą się oni własnymi historiami, powodzeniami, porażkami i wyciągniętymi z nich wnioskami. Sesje te mogą być wielką inspiracją dla wszystkich zainteresowanych tematyką IT.