Ogólnopolski Inkubator liderów transformacji energetycznej to to inicjatywa skierowana do studentek, studentów oraz doktorantek i doktorantów, którzy chcą aktywnie współtworzyć przyszłość energetyki w Polsce. Wierzymy, że to właśnie młode pokolenie może odegrać kluczową rolę w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata. Udział w projekcie ma ułatwić młodym liderkom i liderom zaangażowanie się w aktualne działania na rzecz transformacji energetycznej. Inicjatywa ma inspirować społeczność akademicką do pogłębiania wiedzy, rozwijania pasji, zdobywania nowych kompetencji oraz budowania postawy zaangażowania społecznego.
…zwany też Inkubator TE to odpowiedź na niezwykle aktualną i ważną tematykę transformacji energetycznej. Mowa o ambitnym procesie, który potrzebuje aktywnych uczestników i liderów zaangażowanych lub chcących się dopiero zaangażować w działania na rzecz czystszej przyszłości. Wizją projektu jest stworzenie sieci kompetencji wśród studentek, studentów i doktorantek, doktorantów polskich uczelni wyższych, włączających się stopniowo do działalności w branży energetycznej, w szczególności w zakresie gospodarczych i naukowych projektów dotyczących transformacji polskiego sytemu energetycznego.
Dlaczego projekt Inkubator TE jest ważny?
Uczestniczki i uczestnicy Inkubatora TE zrealizują ścieżkę rozwojowo-edukacyjną, aby stać się kompetentnymi profesjonalistami, świadomymi wielowarstwowych zależności w tej gałęzi gospodarki. Młodzi ludzie mogą kształtować przyszłość energetyki, wpływać na politykę i postawy społeczne, rozpowszechniać wiedzę o innowacjach i nowoczesnych technologiach, zmieniać nawyki konsumenckie oraz promować zrównoważone praktyki w codziennym życiu. Jako przyszli liderzy nabędą dzięki temu umiejętności prowadzenia dialogu oraz analizowania i rozwiązywania problemów z uwzględnieniem różnych perspektyw i stron dyskusji.
Projekt ma inspirować społeczność studencką i doktorancką zgłębiania i szerzenia pasji i wiedzy, a także zwiększenia ich zaangażowania społecznego. Wierzymy, że ich młodość jest kluczem do znalezienia rozwiązań wielu problemów współczesnego świata. Ich innowacyjny sposób myślenia i świeże spojrzenie powinny być uzupełnione o znajomość interakcji społecznych i funkcjonowania instytucji, a także o umiejętności komunikacyjne. Taki zestaw kompetencji pozwoli uczestnikom Inkubatora TE realnie kształtować rzeczywistość, z korzyścią dla całego społeczeństwa.
Na czym polega projekt Inkubator TE?
Inkubator TE przewiduje dwie główne ścieżki udziału w programie:
- Ścieżka Ambasadorki_a Transformacji Energetycznej skupiająca się na zdobywaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji do promowania i realizowania zrównoważonej energetyki. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w III Kongresie Energetyki Rozproszonej w Krakowie i przedstawią rezultaty swojej aktywności na rzecz idei transformacji. Ścieżka ambasadorska jest kontynuacją pilotażowej formuły programu „Ambasadorzy Transformacji Energetycznej” realizowanej w ramach Kongresu Energetyki Rozproszonej w Krakowie. Partnerem organizacyjnym wydarzenia jest Fundacja Try IT i dzięki temu doświadczeniu chcemy wesprzeć słuszną inicjatywę wspierania młodych dorosłych w rozwoju kariery w sektorze gospodarki energetycznej. [REKRUTACJA NIEBAWEM]
Więcej o ścieżce ambasadorskiej znajdziesz >>tutaj<<
- Ścieżka dla studenckich i doktoranckich kół naukowych w formie konkursu na innowacyjny projekt naukowy lub konstrukcyjny, który może przyczynić się do rzeczywistej poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa, transportu lub w sektorze przemysłowym, tj. w obszarach odpowiedzialnych za największe zużycie energii końcowej w krajach UE. Uczestnicy konkursu będą mogli przedstawić rozwiązania, jakie zostały przez nich opracowane w ostatnich 3 latach działalności. Szczegóły na temat konkursu zostaną przedstawione jesienią.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2025 r od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
Koordynatorzy: Krzysztof Sornek, Paweł Mirowski
Kontakt: kontakt@tryit.org.pl; ambasadorzyte@agh.edu.pl, w temacie: “Projekt Inkubator TE”